İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

21 ARALIK 1963 KIBRIS’TA TÜRKLERE YAPILAN KATLİAM BİR SOYKIRIM DENEMESİDİR,

Rumeli Balkan göçmenleri kültürünü yaşatma derneği (RUBAGÖÇ) Tuncay Başoğlu 59 yıl önce Kıbrıslı Rum ve Enosis yanlısı Yunanlıların kurduğu EOKA terör örgütünün adada Kıbrıslı Türklere karşı yaptığı sistematik soykırımla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Başoğlu açıklamada şöyle dedi: ‘21 ARALIK 1963 KIBRIS’TA TÜRKLERE YAPILAN KATLİAM BİR SOYKIRIM DENEMESİDİR,’

1571 yılında Venedikliler’den alınarak Osmanlı hâkimiyetine giren Kıbrıs, Osmanlı-Rus Savaşında İngiltere’nin desteğine karşılık, 1878 yılında, hükümranlık hakkı Osmanlı İmparatorluğu’nda kalmak kaydıyla, İngiltere’ye devredilmiştir. 1914’te İngiltere adayı ilhak ettiğini açıklamış, 1923 Lozan Antlaşması’yla Ada’nın İngiltere’ye ait olduğu tescillenmiştir.
Balkan Savaşları esnasında Girit için kullanılan Yunanca “bir ülkeye bağlanma, katılma” manasına gelen ENOSİS terimi, 1930’lu yıllardan itibaren “Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması bir “YUNAN” adası haline dönüştürülmesi ” ile eş anlamlı hale getirilmiştir.
Yunanistan Kıbrısta Albay Grivas liderliğinde 1955 yılında EOKA isimli bir teşkilat kurmuş ve 1 Nisan 1955 tarihinde “TÜRKSÜZ BİR KIBRIS” için Kıbrıslı Türklere karşı soykırım, terör ve tedhiş hareketlerine başlamıştır ve 1955-1958 döneminde Kıbrıslı Türkler 33 karma köyü terk etmek zorunda kalmışlardır.
Kıbrıslı Türklerde 1958 de kendi savunma örgütlerini kurarak, kendi imkanlarıyla kendilerini korumaya çalışmışlardır. Tüm bu gelişmeler ve İngiltere’nin girişimleriyle Türkiye ile Yunanistan arasında müzakereler başlamış, Türkiye ile Yunanistan 11 Şubat 1959 tarihinde Zürih’te anlaşmaya varmış, Londra’da İngiltere’nin ve Kıbrıs’taki iki toplumun liderlerinin onayını almışlardır. Nihayetinde “Kıbrıs Cumhuriyeti”, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere garantörlüğünde Ada’nın iki halkı arasında ortaklık temeline 1960 yılında kurulmuştur.
Daha anlaşmanın mürekebi kurumadan Kıbrıs Rum tarafı, 1960 Cumhuriyeti’nin kurulduğu şekilde yaşamasına şans vermemiş, Kıbrıs Türklerini devlet kurumlarından dışlamaya, izole etmeye, Ada’daki varlıklarını sona erdirmeye ve nihayet Yunanistan ile birleşme (ENOSIS) yolunu açmak üzere girişimlere başlamışlardır.
Zamanın Cumhurbaşkanı Makarios, Zürih-Londra Andlaşmaları’nın Kıbrıslı Türklere birçok haklar verdiğini ve 1960 Anayasası’nın işlemez olduğunu öne sürmeye başlamış ve 30 Kasım 1963’te anayasanın tadili için, Türk Cumhurbaşkanı Yardımcısının veto hakkının kaldırılmasını da içeren 13 maddelik önerilerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr.Küçük’e iletmiştir. Bu öneriler, 16 Aralık 1963’te Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye tarafından reddedilmiştir.
Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Makarios’un direktifleri ile; Londra ve Zürih Anlaşmaları’nın Kıbrıs Türklerine verdiği hakların gasp edilmesi, ortaklıktan dışlanması ve EOKA tedhiş örgütü kullanılarak Türklerin topluca imha edilmesi amacıyla “Akritas” kod adlı İçişleri Bakanı Yorgacis tarafından “Akritas Soykırım Planı” uygulamaya sokulmuştur.
Akritas Planı, basit bir örgütün eylem planı olmayıp, Rum yetkililerce hazırlanan bir etnik temizlik girişimidir. Akritas planının uygulanması sonucunda, 30 bin Kıbrıslı Türk 103 köyü terk etmek zorunda kalmış, denize çıkışı olmayan ve sürekli kuşatma altında tutulan dağlardaki ve şehirlerdeki küçük bölgelere sığınmıştır. Yiyeceksiz, okulsuz, hastanesiz, işsiz, evsiz bırakılmışlardır.
EOKA tedhiş örgütü bununlada yetinmemiş, 21 Aralık 1963 tarihinden itibaren Kıbrıs Türk toplumuna karşı Kıbrıs Türk tarihine “Kanlı Noel” adıyla geçen kapsamlı ve sistematik saldırılara geçmiş, 364 Kıbrıslı Türk şehit edilmiştir.
1963 “Kanlı Noel” olaylarından sonra, 27 Aralık 1963’te üç garantör ülkenin askerlerinden oluşan bir “Barışı Koruma Kuvveti” oluşturulmuştur. Bu çerçevede İngiliz generalin yeşil bir kalemle harita üzerinde çizdiği bir çizgi ile Lefkoşa 30 Aralık 1963’te ikiye ayrılmış, böylece “Kıbrıs Cumhuriyeti,” ortadan kalkmıştır.
21 Aralık 1963’te Kıbrıs Türk halkına karşı yapılmış etnik temizlikti ve bir soykırım denemesiydi,
RUMELİ BALKAN GÖÇMENLERİ GELENEK VE GÖRENEKLERİNİZİ ÇOÇUKLARINIZA ÖĞRETİN.
Rumeli Balkan göçmenleri kültürünü yaşatma derneği (RUBAGÖÇ)
TUNCAY BAŞOĞLU

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir