İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

214 YIL ÖNCE SYENİTSA’DA (SENİCE) ÇETNİK VAHŞETİ,

Türkler Soykırım yaptı diyenler niye Bosnanın Syenitsa (Senice) şehrinde Sırp vahşetinden söz etmiyorlar diye, tepki gösteren Rumeli Balkan göçmenleri kültürünü yaşatma derneği (RUBAGÖÇ) başkanı TUNCAY BAŞOĞLU tepkisini şu sözlerle sürdürdü;

Gerçek soykırım, bundan tam 214 yıl önce Sırp Çetnikler, Bosna’nın Syenitsa (Senice) şehrinde ’de yaptıkları katliamı, ancak öldürecek başka Müslüman kalmadığında sona erdirmişlerdi.

Bosna – Sancak topraklarında, 12 yüzyıla kadar varlıkları dahi bilinmeyen Sırpların, 18. yy sonra bugüne kadar Bosnada, Kosovada, Sancakta, büyük Sırbistan hayaliyle birçok kez Müslümanları katlederek etnik temizlik yapan Sırplar, 6 Mayıs 1809 tarihinde gerçekleştirdikleri vahşet ve zulmün bir adıda Syenitsa (Senice) katliamıdır.

Syenitsa (Senice) şehri, Sancak Bölgesindeki şehirlerden biridir. Bölge konum itibariyle günümüzde Sırbistan ve Karadağ ülkeleri arasında tampon bölgededir. Bu bölgenin, Novi Pazar, Syenitsa, Tutin, Novi Varoş, Priyepolye, Priboy şehirleri günümüzde Sırbistan Cumhuriyet’i sınırları içerisinde ve Akova, Taşlıca, Berane ve Plav şehirleri Karadağ sınırları içerisinde kalmaktadır. Bölge halkının yaklaşık %60’ı Müslümanlardan oluşmaktadır.

Syenitsa (Senice) katliamı, 6 Mayıs 1809 yılında yani bundan tam 214 yıl önce, Sırplar Karadağlılarla, Syenitsa’da Boşnaklara uyguladığı soykırımdır. Bu katliama dair ayrıntıları, kayıtları tutan Sırp tarihçi Antoniye Protiç söyle yazmıştır.. Şehir 1809 yılının Nisan ayında kuşatılmış ve şehrin komutanı Hacı Bey (Çaviç) ve Sırpların komutanı Kara Yorgi Petroviç ya da nam-ı diğer Karakorce arasında bir anlaşma yapılmıştır. Anlaşma şartlarına göre; şehir direniş göstermeden Sırplara teslim edilecek ve bunun karşılığında şehirde yaşayan Boşnak Müslümanların mallarına ve canlarına dokunulmayacak ve şehri güven içinde terke etmelerine izin verilecektir. Karacorce ayrıca Türklere kadın, çocuk ve bebekleri ile herkesin serbestçe şehri güvenli bir şekilde terk edebilecekleri için şeref sözü vermişti.

Oysa ertesi gün sabah, Türkler şehirden çıkarlarken, Sabırsız Sırplar, şehrin boşaltılmasını beklemeden şehri yağmalamak için duvarlardan atlayarak kale içine girdiler. Türklerin üçte biri şehir dışına çıkmayı başarmıştı ama kalanlar, onlara saldıranlara ateş açmışlar ve Syenica savaş meydanında korkunç vahşet başlamıştı. Kadın, erkek demeden önlerine çıkan herkesi boğazladılar ve bu kan banyosundan tek bir Türk sağ çıkmadı. Yaya olarak yakalananların hepsi meydanda öldürüldü.

Karakorce, kafaların kesilip Sjenica’ya geçit töreni için getirilmesini emretti. Meydanda katledilenlerin kafalar getirildi. Hepsini dikecek direk bulunamadığı için geçit töreninde isyancılar elden ele dolaştırıldı. Öldürülenlerin tam sayısı 2.500 kişiden 1 eksik idi.”
Balkanlarda Türklere ve Müslüman topluluklara yapılan katliamları, soykırımları tarihçilerimizin araştırarak stk’lar eliyle daha güçlü anlatarak gündeme getirilip, anma etkinlikleriyle gelenekselleştirilmeli ve dünya gündemine taşınmalı ve Balkanlarda yapılan gerçek soykırımları da su yüzüne çıkartılmalıdır.
Son söz Syenitsa (Senice) Soykırımını unutmayacağız unutturmayacağız. 214 yıl önce hayatını kaybeden tüm Müslüman Boşnakları rahmet ve saygıyla anıyoruz.
Ruhları şad olsun…

RUMELİ BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA DERNEĞİ
Tuncay BAŞOĞLU
BAŞKAN

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir