İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Atatürk mezuniyetinin 123’üncü yıldönümünde Manastır’da anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Manastır Askeri İdadisi’nden mezuniyetinin 123’üncü yıldönümü münasebetiyle Türkiye Cumhuriyetin Üsküp Büyükelçiliği ve Askeri Ataşeliği tarafından anma programı düzenlendi.

Manastır Askeri İdadisinde düzenlenen programda Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Kuzey Makedonya Savunma Bakan Yardımcısı Başkim Hasani, Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Azim Nuredini, TDP Genel Başkanı ve Milletvekili Beycan İlyas, TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Manastır Belediye Başkanı Toni Konyanovski, T.C. Üsküp Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Serkan Çakır ve çok sayıda konuk yer aldı.

Atatürk’ün mezuniyetinin yıldönümü programı bir dakikalık saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşlarının çalmasıyla başladı.

‘Bu topraklar Makedonya Türklerinin vatanıdır’

T.C. Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, 1986 yılının mart ayından eğitimine Manastır’da devam eden Mustafa Kemal’in fikir hayatının altyapısının burada başladığını vurguladı.

Büyükelçi Sekizkök, konuşmasının devamında “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü zengin kültürel atmosferiyle hemhal olduğu bu topraklar, ülkelerimiz arasında bir dostluk köprüsü oluşturan ve bu ülkenin kurucu halklarından olan Makedonya Türk toplumunun vatanıdır. Bizler köklü tarihimizin ve ortak kültürümüzün, halklarımız için bir zenginlik kaynağı olmasından daima iftihar ediyoruz. Ve büyük memnuniyetle görüyoruz ki siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel alanlarda ilişkilerimiz her geçen gün ileriye taşınmaktadır.” dedi.

‘Türkiye Makedonya ordusunun modernizasyonuna katkı sağlamaktadır’

Kuzey Makedonya Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Azim Nuredini, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye ile Makedonya arasında bir dostluk köprüsü kurduğunu ve bu dostluğun hem tarihi hem de siyasi, ekonomik ve kültürel bağlamda inşa ettiklerini kaydetti.

Tümgeneral Nuredini, “Dost ülkelerimiz, 1994 yılında başlayan ve üst düzey askeri personelimizi prestijli Türk askeri eğitim kurumlarında eğitmek üzere göndermekle savunma alanında özel bir işbirliğine sahiptir. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda çeşitli şekillerde ortak eğitim ve tatbikatlar gerçekleştirerek ordularımız arasındaki karşılıklı ilişkiler ve güveni sürekli olarak güçlendirdik.” şeklinde konuştu.

Makedonya ordusu ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki işbirliğinin NATO müttefiki olarak daha genişlemekte olduğunu vurgulayan Nuredini, Türkiye’nin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ordusunu’nun modernizasyonuna katkıda bulunduğunu söyledi.

T.C. Üsküp Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Serkan Çakır, Makedonya’nın Büyük İskender gibi Atatürk gibi dünya tarihine damgasını vurmuş büyük devlet adamları ve komutanlar yetiştirmiş bir coğrafya olduğunu, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Türk kültür hayatındaki yeri ve öneminin çok büyük olduğunun da altını çizdi.

Program, İdadi binasında yer alan Atatürk’ün anı odası ziyaret edildikten sonra tamamlandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir