İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Balkan ülkelerinde Türkiye’deki Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci tur oylaması başladı.

K. Makedonya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Karadağ ve Arnavutluk’ta, Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turu için oy verme işlemlerine başlandı.

K. Makedonya

Kuzey Makedonya’daki Türk seçmenler, 21 Mayıs’a kadar oy kullanabilecek. K. Makedonya’da, Türkiye’deki Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turu için oylama başladı Kuzey Makedonya’daki Türk seçmenler, bugün ve yarın saat 08:00-22:00 saatleri arasında oy kullanabilecek.

Bulgaristan

Bulgaristan’ın Sofya, Filibe ve Burgaz şehirlerindeki Türkiye’nin diplomatik temsilciliklerinde Cumhurbaşkanı Seçimi 2. turu için oy verme işlemi başladı.

Bulgaristan’daki yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 7 bin 900 seçmen, bu ülkenin Türkiye ile komşu olmasından dolayı sınır kapılarında da oy kullanabilecek.

Ülkede seçmenler, 22 Mayıs’a kadar oy verebilecek.

Arnavutluk

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da seçmenler, yerel saatle 08:00’dan itibaren oy kullanmaya başladı.

Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turu kapsamında Arnavutluk’ta Tiran Büyükelçiliğimizde oy kullanma işlemleri başladı. 20, 21 ve 22 Mayıs günlerinde, 08.00 ile 22.00 saatleri arasında yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımız oylarını kullanabilir. Vatandaşlarımızı oylarını kullanmak üzere büyükelçiliğimize bekliyoruz.” dedi.

Bosna Hersek

Türk seçmenler, 21 Mayıs’a kadar oy kullanabilecek.Bosna Hersek’te Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği ile Mostar ve Banja Luka Başkonsolosluklarında kurulan sandıklarda yerel saat ile saat 08.00’da oy kullanma işlemi başladı.

Bosna Hersek genelinde 2 bin 946 seçmen bulunurken, seçimin ilk turunda yüzde 50 katılım sağlanmıştı.

Bosna Hersek’te oy verme işlemi yarın akşam yerel saat ile 22.00’da sona erecek.

Karadağ

Türk seçmenler, 21 Mayıs’a kadar oy kullanabilecek.Bölge ülkelerinden Karadağ’da da 28 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turu yerel saat ile 08.00’de oy verme işlemleri başladı.

Türkiye’nin Podgoritsa Büyükelçiliği’nde kurulan sandıklarda vatandaşlar, yarın akşam yerel saat ile 22.00’a kadar oylarını kullanabilecek.

Yurt dışı oylar, yüksek güvenlik altında Ankara’ya gelecek

Yurt dışında oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından oylar, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) belirlediği yöntemlerle yüksek güvenlik altında, diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirilecek.

Bu oylar, Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca Ankara ATO Congresium Fuar Merkezi’ndeki güvenlikli alanda saklanacak.

Türkiye’de 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer sandıklarla birlikte açılacak. Oyların sayım ve dökümleri Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkan

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir