İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Balkanlarda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş kutlamaları,

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yılı bugün Gümülcine’de Başkonsolosluk bahçesinde soydaşların yoğun katılımıyla coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yılı vesilesiyle Gümülcine Başkonsolosluğu bugün 29 Ekim Cumartesi öğle saatlerinde Başkonsolosluk bahçesinde kutlama düzenledi. Kutlamaya Batı Trakya’nın her bölgesinden soydaşlar büyük ilgi gösterdi. 

Yoğun katılımla gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı kutlamasına, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, BTTADK üyeleri, milletvekilleri, belediyelerde seçilmiş iktidar meclis üyeleri, muhalefet liderleri ve meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, azınlık okullarında ve Kur’an kurslarında hizmet veren öğretmen ve hocaların yanı sıra Batı Trakya’nın her bölgesinden çok sayıda davetli ve soydaş katıldı.

Gostivar’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı,

Kuzey Makedonya’nın Gostivar şehrinde Türkçe eğitim veren Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu’nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Etkinlikte öğrenciler şiir ve şarkılar söyledi.

Kosova’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu düzenlendi

Resepsiyona, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka’nın yanı sıra bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, ülkede görevli Türk kurum temsilcileri ile Kosova Türklerini temsilen çok sayıda konuk katıldı.

Kosova’yı eğitim, sağlık ve savunma alanları başta olmak üzere her alanda desteklemeyi sürdüreceklerini belirten Sakar, “Tarihi ortaklığımızı daha da ilerletmeye kararlıyız. Cumhurbaşkanı Osmani’nin geçtiğimiz mart ayında Ankara’ya yaptığı resmi ziyaret ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun haziran ayında Kosova’ya gerçekleştirdiği ziyaret, bağlarımızın daha da gelişmesine önemli katkılar sağladı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Zagreb, Saraybosna ve Podgoritsa büyükelçilikleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle resepsiyon düzenledi.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu, Hırvatistan ve Türkiye milli marşlarının çalınması ve saygı duruşuyla başladı.

Zagreb’deki resepsiyona Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran’ın yanı sıra, Hırvatistan Parlamentosu Başkanı Gordan Jandrokovic’i temsilen Davor Ivo Stier, büyükelçilik görevlileri, Türk kurumlarının temsilcileri ve Türk vatandaşları

– Bosna Hersek

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin’in ev sahipliği yaptığı Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu, iki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

Büyükelçilik binasına ait bahçedeki resepsiyona, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, Demokratik Eylem Partisi (SDA) Genel Başkanı Bakir İzetbegoviç, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, Bosna Hersek Genelkurmay Başkanı Korgeneral Senad Masovic, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, büyükelçilik yetkilileri, Bosna Hersek’teki Türk kurumlarının temsilcileri, yerel siyasiler, yabancı misyon temsilcileri ve Bosna Hersek’te yaşayan Türk vatandaşları katıldı.

– Karadağ

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna, Büyükelçi Songül Ozan ev sahipliği yaptı.

Resepsiyon iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajının okunduğu resepsiyona, Karadağ Başbakan Yardımcısı Ervin Ibrahimovic, Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzic, büyükelçilik görevlileri, yerel siyasiler, iş insanları ve Türk vatandaşları katıldı.

Bulgaristan’da Cumhuriyet Bayramı “Akide Şekeri” tiyatro oyunu ile kutlandı

Gösteriyi başkentin kültür ve sanat çevrelerinin yanı sıra üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı ve milletvekilleri de izledi.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 31 Ekim’de başkentte Ramada Otel’de resepsiyon düzenleyecek. ​​​​​​​

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir