İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beycan İlyas: Tek seçim birimi ülkemiz için en demokratik seçim modelidir

Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve Milletvekili Dr. Beycan İlyas, dün hükümeti kurmakla görevlendirilen SDSM Genel Başkanı Dimitar Kovaçevski ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu.

Görüşmede ele alınan konuları açıklayan Genel Başkan İlyas, Türklerin hükümetteki temsiliyetine vurgu yaptıklarını belirtti.

İlyas yaptığı açıklamada “Görüşmede hükümet programı üzerinde yoğunlaştık. Kendilerine, tek seçim biriminin siyasi seçim modeli olarak en demokratik model olduğunu belirttik. Uzun zamandır bu konunun gündemde olduğunu fakat bir an önce bu konuda somut adımlar atılması gerektiğini de söyledik.” dedi.

‘Kamuda Türk personel oranı yüzde 2’den yukarılara çıkarılması gerekiyor’

Kamuda Türk personel oranının yüzde 4’e çıkarılması gerektiğini savunan İlyas, “Kamu kurumlarında hakça temsil oranının çok düşük olduğunu ve bu soruna acil bir çare bulunması gerektiğini aktardık. Özellikle Türklerin kamudaki temsil oranının yüzde 2’den daha yukarılara çıkması gerekiyor. En azından bir kaç yıl içerisinde bu oranın Anayasal hakkımız olan yüzde 4’e çıkarılması gerektiğini savunduk.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile ilişkilere vurgu

Türkiye ile ilişkileri de gündeme getirdiğini söyleyen Beycan İlyas, “Türkiye Cumhuriyeti ile olan siyasi, ekonomik ve diğer ilişkilerin daha çok yükseltilmesi gerektiğini, daha yoğunlaşması gerektiğini, özellikle Türkiye menşeli yatırımcıların Makedonya’ya gelmesi konusundaki isteklerini kendilerine belirttik. Bu konuda yeni hükümetin adımlar atması gerektiğini de söyledik.” şeklinde konuştu.

Bakan nezdinden olmazsa, en azından bakan vekili görevleri verilmeli

TDP Genel Başkanı ve Milletvekili Beycan İlyas açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Görüşmede ayrıca yeni hükümette bakan düzeyinde bir Türkün olması gerektiğini vurguladık. Sonuç itibariyle bu durum hükümeti kurmakla yetkilendirilenin takdirine kalmıştır. Bakanlık nezdinde bir temsiliyet sağlanamazsa en azından bakan vekili veya farklı bir pozisyon verilerek Türklerin hükümetteki konumu güçlendirilmesi gerektiğini ilettik.”

‘Sağlık, ekonomik ve enerji krizlerine konsantre olunmalı’

Güncel krizlerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını da ileten İlyas, “Yeni hükümetin son dönemde yaşanan sağlık, ekonomik ve enerji krizlerine konsantre olması gerektiği tavsiyelerinde bulunduk. Halkın refah seviyesinin yükseltilmesi konusunun da önemine işaret ettik.” dedi.

Beycan İlyas son olarak yeni hükümetin ülkeye hayırlara vesile olmasını temenni ettiklerini ve atılacak her adımı yakından takip edeceklerini kaydetti.

SDSM Genel Başkanı Dimitar Kovaçevski ile gerçekleşen görüşmede TDP Genel Başkan Yardımcıları Müedin Kahveci ve Enver Hüseyin de yer aldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir