İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bosnada müslümanlar yok ediliyor, Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in seçim yasasını “dayatma” planlarını protesto etti.

Saraybosna’da binlerce vatandaş, Bosna Hersek Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in seçim yasasını “dayatma” planlarını protesto etti.

Schmidt’in 2 Ekim’de yapılacak seçim öncesi Bosna Hersek’te gerçekleşemeyen seçim yasası reformunu kendi üzerine aldığı ve sahip olduğu “Bonn yetkileri” sayesinde de söz konusu yasayı “dayatacağı” iddiaları tepkiye neden oldu. 

Seçim yasasını Bosna Hersek Federasyonu entitesinde Hırvatlar lehine ve Boşnaklar aleyhine değiştirecek düzenlemenin Yüksek Temsilcilik Ofisi önünde protesto edildiği gösteriye yedi bin kadar vatandaş katıldı.

Akşam saatlerinde başlayan protestoda vatandaşlar, seçim sistemindeki aksaklıklara etnik ayrımcılığı temel alan çözümler üretmenin demokratik ve hukuk standartlarına aykırı olduğu mesajını verdi.

Demokratik Eylem Partisi (SDA), Sosyal Demokrat Parti (SDP), Demokrat Cephe (DF), Bizim Parti (NS) ve Halk ve Adalet (NiP) tarafından desteklenen protestoda göstericiler Bosna Hersek bayrakları taşıdı.

Polisin yoğun güvenlik tedbirleri aldığı gösteriye katılan bazı vatandaşlardan bir grup, gösteri alanında kalarak Yüksek Temsilcilik Ofisi önünde sabahlayacaklarını açıkladı.

Schmidt’in yarın açıklama yapması bekleniyor

Geçtiğimiz hafta yerel medyada, Schmidt’in 2 Ekim’de yapılacak seçim öncesi Bosna Hersek’te gerçekleşemeyen seçim yasası reformunu kendi üzerine aldığı ve sahip olduğu “Bonn yetkileri” sayesinde de söz konusu yasayı “dayatacağı” iddia edildi.

Yeni seçim yasasının içeriğine ilişkin net bir bilgi paylaşılmazken, Schmidt ve OHR konuya ilişkin resmi bir açıklama yapmadı.

Yerel medyada ayrıca, Bosna Hersek’te yeni bir krizin oluşmasına neden olan seçim yasasına ilişkin resmi açıklamanın yarın Schmidt tarafından yapılacağı belirtiliyor.

Bosna Hersek’te seçim yasası reformu talebi

Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması gereği ülkede Boşnak, Hırvat ve Sırp üç kurucu halk bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığının biri Boşnak diğeri Hırvat halkından olmak üzere iki üyesi, ülkenin iki entitesinden biri olan Bosna Hersek Federasyonu’ndaki vatandaşlar tarafından, üçüncü üye ise Sırp Cumhuriyeti entitesinde yaşayan vatandaşlar tarafından seçiliyor.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Hırvat Üyesi Zeljko Komsic’e karşı kaybeden Hırvat Demokrat Birliği Bosna Hersek (HDZ BIH) lideri Dragan Covic, Komsic’in Bosna Hersek Federasyonu’ndaki Boşnakların oylarıyla seçildiğini iddia ederek ülkede yeni bir seçim yasası reformu talebinde bulunmuştu.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, Avrupa Birliği (AB) delegasyonu eşliğinde başlatılan seçim yasası reformu müzakereleri, Boşnak ve Hırvat partileri arasında uzlaşı sağlanamadığı için sonuç alınamadan sona ermişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir