İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bulgaristan, yeni kurulan K. Makedonya hükümetine baskısını arttırıyor

Bugün Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Üsküp’ün politikasının Avrupa ilkelerine aykırı olduğunu iddia eden bir tavırla ortaya çıktı.

Komşumuzdaki yeni hükümet, bu ülkenin siyasi sınıfının en büyük korkusunun “Bulgar” ve “Bulgar” kelimelerinin varlığını tanımak olduğunu açıkça ortaya koymuştur… Bu, doğrudan Avrupa ilkelerine karşı yönlendirilmiş bir politikadır ve Radev, Sofya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, kararların tüm üye ülkelerin oybirliğiyle, uluslararası yükümlülüklere aykırı olarak, ancak her şeyden önce ülkenin Avrupa kalkınması yönündeki isteklerini açıkça ifade eden kendi vatandaşlarına karşı alındığını söyledi.

Kendisi, hem Bulgar hükümetinden hem de Avrupa kurumlarından “genişleme sürecinde Avrupa ilke ve normlarını korumak için” doğru adımlar atmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

Radev, bunun anlamının demokrasi ilkelerinin ve insan haklarına saygının ana kriterlerinin onaylanmasında geri dönülmezliği ve sürdürülebilirliği garanti altına almak olduğunu söylüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir