İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bulgaristan`da Hükümeti Kurma Görevi Değişime Devam Partisine Verildi

Hükümeti kurma görevi Değişime Devam partisine verildi

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümet kurma görevini parlamentoda ikinci büyük grubu olan Değişime Devam (PP) partisine verdi.

Cumhurbaşkanlığında düzenlenen törende, görevi PP’nin başbakan adayı olarak gösterdiği eski eğitim bakanlarından Nikolay Denkov devraldı.

Görevini tamamlamak üzere 7 günlük anayasal süresi bulunan Denkov, kuracağı hükümetine destek bulmak üzere parlamentodaki diğer siyasi partilerle bugünden itibaren müzakerelere başlayacağını bildirdi.

Denkov, “Zor, adeta imkansız bir görev alıyoruz ancak devletin esas aldığı önemli bazı konuların etrafında birleşip bunu başarıyla tamamlamayı umut ediyoruz.” dedi.

GABROVSKİ’NİN KURDUĞU KABİNE, PARLAMENTODA GÜVENOYU ALAMAMIŞTI

240 üyeli parlamentoda, PP’nin grubu 53 milletvekilinden oluşuyor.

Aralık 2022’de Mecliste 76 üyeli en büyük grubu olan ve eski başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi, tıp profesörü Nikolay Gabrovski’yi başbakan adayı göstermişti. Gabrovski’nin kurduğu kabine ise parlamentoda güvenoyu alamamıştı.

PP’nin kabine kurma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda Cumhurbaşkanı Radev, parlamentoda temsili olan diğer siyasi partilerden birine son bir kez hükümet kurma görevini verecek.

KRİZİN DEVAM ETMESİ DURUMUNDA MARTTA ERKEN SEÇİM OLABİLİR

Hükümet krizinin devam etmesi durumunda Bulgaristan, mart ayında yeniden erken seçime gidebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir