İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fener Rum Patrikhanesi yeni bir skandala imza attı.

Ekümenik tartışmalarıyla gündeme gelen Fener Rum Patrikhanesi yeni bir skandala imza attı. Patrikhanenin gayriresmi temsilcisi ABD Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidophoros, Kıbrıs’ın işgal altında olduğunu ileri sürdü.

Patrik Bartolomeos’un Ukrayna Barış Zirvesi’ne katılarak bir devlet başkanı gibi uluslararası anlaşma imzalamasının üzerinden bir ay bile geçmedi. Bu kez de yine kanuna aykırı bir şekilde Bursa’dan ABD’deki Ortodoks Kilisesi’ne atanan Türkiye karşıtı açıklamalar yaptı.

Fener Rum Patrikhanesi’nin gayriresmi ABD temsilcisi Elpidophoros, Kıbrıs Barış Harekatı’nı hedef alarak Türkiye’yi işgalci ilan etti. Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yılı dolayısıyla düzenlenen bir etkinlikte konuşan Elpidophoros, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 50 yıldır işgal altında olduğunu” iddia etti. Elpidophoros, ABD’nin California eyaletinin San Diego şehrinde düzenlenen 47. Din Adamları Laik Kongresi’ne “onur konuğu” olarak katıldı. 3 Temmuz’daki toplantının ardından verilen konserde Türkiye aleyhinde konuşmalar yapıldı.

Yunanistan Los Angeles Başkonsolosu Christina Balasopoulou ve Güney Kıbrıs’ın Los Angeles Fahri Başkonsolosu Andreas Kyprianidis da katıldığı etkinlikte “Kıbrıs: Kucaklaşmanın Ülkesi” başlıklı konserde kürsüye gelen Başpiskopos, “işgalin anısını onurlandırmayı amaçladığını” belirtti. Elpidophoros, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) varlığının yasa dışı olduğunu iddia ederek, “Türk birliklerinin bu egemen ada devletinin üçte birini işgal ederek yasadışı şekilde ele geçirmesinden bu yana elli yıl geçti. Dünyanın bunu unutmasına izin vermemeliyiz: Kıbrıs, Yunan kimliği ve kültürünün mihenk taşıdır ve her zaman öyle kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

Başpiskopos, geceye katılanlardan “Kıbrıs’ın adalet davasını” dünyayla paylaşmalarını istedi ve şunları söyledi: “Barışçıl, adil ve hakkaniyetli bir çözüm kabul edilmeden bir on yılın daha geçmesine izin vermeyeceğiz. Kıbrıs’ın 10 bin yıllık tarihinin görmezden gelinmesine, hele ki unutulmasına asla izin vermeyeceğiz.” İstanbul Bakırköy doğumlu bir Türk vatandaşı olan Elphidophoros, “Bu bizim hikayemiz, bizim anlatımız ve bunu kimse bizden alamayacak.” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir