İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FRANSA, İSVEÇ, BELÇİKA, HOLLANDA VE İSPANYA, KOSOVA’YA VİZE MUAFİYETİNİ ŞARTA BAĞLADI

Avrupa Konseyi’nin Çekya Dönem Başkanlığı, Kosova’ya vize muafiyeti  Çalışma Grubu toplantısının ardından, Kosova’ya yönelik vize muafiyetini  ilerletmek için bazı konuların açıklığa kavuşturulması gerektiğini açıkladı.

AB Konseyi çalışma grubu ilk kez Kosova’ya yönelik  vize muafiyeti  konusunu tartıştı ve Avrupa Komisyonu, Kosova’nın vize muafiyeti kriterlerini karşıladığını bir kez daha teyit etti.

Avrupa Konseyi Çekya Dönem  Başkanlığı, çalışma grubunun toplantısından sonra, Kosova’ya yönelik vize uygulamasının kaldırılması sürecini  ilerletmek için bazı konuların açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Bu arada Priştine’de, henüz resmi bir teyit olmamasına rağmen , vize muafiyeti  çalışma grubunun altını çizdiği  “bazı konuların da açıklığa kavuşturulması” talebi,  ek kriterler olarak yorumlandı.

DW’nin konuıyla ilgili haberinde, resmi Priştine raporu, AB tarafından verilen ve “Avrupa Komisyonu’nun bu konuyla ilgili güncellenmiş raporunu sunduğunu ve Kosova’nın vizelerin kaldırılması  için tüm koşulları karşılamaya devam ettiğini teyit ettiğini” açıkça belirten değerlendirmeye dayandığına dikkat çekti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir