İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HEMŞERİM BULGARİSTANDAKİ BU SEÇİM GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ,

Rumeli Balkan göçmenleri Kültürünü yaşatma Derneği Genel Başkanı Tuncay Başoğlu Bulgaristanda 02 Ekimde yapılacak erken seçim ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Başoğlu açıklamada şöyle dedi: 

Sevgili hemşerim, Bulgaristandaki geçen seçime sahip çıkarak verdiğiniz rekor oylarla sizlere yıllarca zülüm yapan Sosyalist partiyi geçerek, Türk partisinin Bulgaristanda 3 üncü büyük parti konumuna yükseltmesini sağlamıştınız. Şimdide bu seçim iktidara gelmek için bir şans seçimidir. Bu nedenle Pomak, Türk, Roman, Tüm müslüman Bulgaristan vatandaşı veya çifte vatandaş statüsünde yaşayan Bulgaristan göçmenlerine 2 Ekim’de yapılacak erken genel seçimde sandığa gitme çağrısında bulundu.

Tuncay Başoğlu açıklamasını şu sözlerle devam ettirdi; Bulgaristan’da sen ben kavgasına giren, yolsuzluklar nedeniyle hükümetin dağılmasından dolayı Cumhurbaşkanı Rumen Radev ülkede 2 Ekim’de erken genel seçim yapılması kararı alındı.

4 Nisan, 11 Temmuz ve 14 Kasım 2021’de yapılan üç erken genel seçimin ardından seçilen Bulgar popülist politikacılar kurdukları hükümette  sen ben kavgasına girmiş,  kendi yandaşlarını önemli mevkilere getirmek için uğraş vererek gerektiğinde koalisyon hükümetinden çekilmekle tehtit etmişlerdir. Bazı Bulgar partilerin kontejanından giren bazı Türk  minletvekilleri, seçildikleri bölgelerdeki Türk, Müslüman, Pomakların sorunları çözmek yerine, var olan bürakratlarıda çil yavrusu gibi dağıtmışlardır.

HEMŞERİM BU SEÇİM GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ

Bulgaristan diktatörü Todor Jirkov yönetimindeki asimilasyon politikalarından kaçan, zulüm gören,  2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa tarihinin en büyük kitlesel göç dalgası olarak tarihin utanç sayfaları arasın giren “ZORUNLU GÖÇ” ile, yurt dışında yaşamak zorunda kalan çifte vatandaş Pomak, Türk, Roman asıllı müslüman Bulgaristan vatandaşları, Bulgaristan Anayasası’nın ve uluslararası hukukun verdiği haklardan faydalanarak, Bulgaristandaki son erken seçime sahip çıkarak verdikleri rekor oylarla, Bulgaristan Türk partisinin Bulgaristanda 3 üncü büyük parti konumuna yükseltmesini sağlamıştır.

Türk ve Müslümanları asimile etmeye çalışan, 1989 yılında devrilen Komünist rejiminin yarattığı korkulara da değinen Başoğlu, şunları kaydetti: Demokratik ve Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşları olarak bu korkuları artık geride bırakarak;

Hala Asimilasyon politikasına devam etmek isteyen zihniyete karşı,

Ana dilini koruma iradesini göstermek.

Dinsel ve Kültürel varlıklarınızın ayakta kalabilmeleri,ve ileride kimlik sorunu yaşamaman için, sorunları, eksiklikleri siyasi temsilcileriniz vasıtasıyla dile getirmek için,

Bu seçimin, bu açıdan hayati bir önem arzettiğini ve bunun Bulgaristandaki soydaşlarımız için  başlangıç olduğunu düşünüyorum.”

Sevgili Pomak, Türk, Roman kökenli ve diğer Müslüman Bulgaristan vatandaşları kime kızdıysan, kime küstüysen bu seçimde Hepsini bir yana bırak. İktidara ortak olmak için oyunu kullan.

NE OLURSA OLSUN BİRLİK OLUN, BÖLÜNMEYİN. KENDİMİZDEN BAŞKA DOSTUMUZ YOKTUR. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir