İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere’nin yeni Başbakanı belli oldu.

İşçi Partisi kazandığı 412 sandalye ve yaklaşık 170 sandalyelik rahat bir çoğunluk ile parlamentoda büyük bir çoğunluğa sahip olmanın yanı sıra kendi hükümetini kurma olanağına da sahip.

Yeni İngiltere Başbakanı Keir Starmer, Kral III. Charles ile yaptığı görüşmenin ardından Downing Street 10 numaranın önünde sıcak bir şekilde karşılandı. Toplanan destekçilerine yaptığı ilk konuşmada, hükümdarın bir sonraki Britanya hükümetini kurma davetini kabul ettiğini duyurdu.

Keir Starmer kısa ama anlamlı konuşmasında neredeyse tüm Britanyalıları “halka hizmet etmeye kararlı” olacak bu yeni hükümete katılmaya çağırdı.

Seçim kampanyası sırasındaki sert sözler ve suçlamaların ardından Starmer, şimdi de giden Rishi Sunak’a teşekkür ederek, ülkenin Asya kökenli ilk Britanya başbakanı olarak başarısının “kimse tarafından hafife alınmaması” gerektiğini ekledi. Ayrıca Sunak’ın liderliğine verdiği sıkı çalışmayı da kabul etti.

Ancak İşçi Partisi lideri, ülkenin “daha iyi bir geleceğe dair umudun, ruhun ve inancın uzun süredir tükenmesiyle oluşan birikmiş yorgunluğun ardından değişime” oy verdiğine dikkat çekti.

Daha önce aynı mekandan Rishi Sunak, Muhafazakarların ağır kaybından dolayı halktan, partiden ve ülkesinden özür dileyerek tüm sorumluluğu üstlendi.

650 üyeli Avam Kamarası’nda sadece iki sandalyenin nereye gideceği bilinmiyor. Ancak gerçek şu ki, İşçi Partisi kazandığı 412 sandalye ve yaklaşık 170 sandalyelik rahat bir çoğunluk ile parlamentoda büyük bir çoğunluğa sahip olmanın yanı sıra kendi hükümetini kurma olanağına da sahip.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir