İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

 Kosova’da Türk halkına kimlik ve kişilik kazandıran şahsiyetleri biliyoruzmu?

-Şükrü Zeynullah: Kosova’nın en eski Türk öğretmenlerinden… Ticaret Bakanlığı’nda görev yaptı. Priştine’de Türk okullarında müdürlük, Tan gazetesinde genel sekreterlik görevini yaptı.., “Gerçek” Derneği’nin başkanı oldu…Türk toplumunun kültür sanatının gelişmesine katkıda bulundu…

-Beyto Nobırdalı:  Eski siyasetçi, savaş öncesi dönemde  hükümetten, meclise kadar önemli görevlerde bulundu. Eski Yugoslavya’nın İstanbul başkonsolosluğunu yaptı. Kosova’da Türk toplumunun çıkarları için mücadele etti…

– Hasan Mercan: Kosova’nın en verimli Türk yazarı… 20’nin üzerinde basılmış kitabı var. Makedonya ve Kosova Türk edebiyatına eserleriyle damga vurdu. Türk toplumunun tanıtımı için elinden geleni yaptı.

-Nusret Dişo Ülkü: Kosova ve Makedonya Türk edebiyatına çok sayıda eser kazandırdı. Türkçenin ve Türk toplumun gelişmesi için mücadele etti…

– Şakir Maksut: Kosova’da Türk gazeteciliğinin  temel taşlarından biri… Medyada olduğu gibi siyasette de önemli görevlerde bulundu. Bir ara savaş öncesinde enformasyon bakanı görevinde bulundu. Kosova Türklerinin çıkarları için mücadele verdi.

– Nevzat Hüdaverdi: Türk topluluğuna, öğretmen, gazeteci, yazar ve siyasetçi olarak hizmet verdi. Tan gazetesinde uzun yıllar müdür görevinde bulundu. Öğrencilerin sevilen kimya öğretmeniydi. Yazılarıyla toplumsal gelişmeler yön verdi.  Siyasetin çeşitli kademelerinde görev aldı. KDTP Priştine Şube başkanlığı yaptı…

-Fadıl Derviş: Prizren’de 40 yılını eğitime vermiş, kültür sanat derneklerinin çalışmalarında etkin rol aldı…KDTP Prizren Şubesi başkanlığını yaptı…

– Kadri Kahya: Türkçe eğitimde 40 yıllık geçmişi var. Yüzlerce öğrencinin yetişmesi sürecinde rol aldı.

-Kemal Şaban: Kosova’nın ilk Türk  öğretmenlerinden biri…Priştine’de iki ayrı okulda müdürlük yapmış, Tan gazetesinde uzun yıllardır genel sekreterlik görevini yürüttü…

-Dr. Şefçet Mehmet: Eski Yugoslavya’nın sayılı üroloji uzmanı. Gilan Devlet Hastanesi’nde Üroloji Bölümünü kuran, Türklerin toplumsal gelişmesine büyük katkılar sağladı…

-Dr. Nusret Ziyabeg: Kosova’nın ünlü Türk hekimi…Kosova Termik Santrali polikliniği kuran uzman…Türklerin gelişmesi için mücadele verdi…

Mürteza Büşra: gazeteci ve şair.  30 yıl çocukların sesini radyo dalgaları vasıtasıyla duyurdu, Türkçe eğitime katkısı geçti.

Ve daha niceleri. Hepsi savaş sonrası dönemde hakkın rahmetine kavuşmuş  olan değerlerimiz. Değerlerini yeterince bilemediğimiz, ama yokluklarını hissettiğimiz büyüklerimiz.  Bir kaç cümlelik yazıya sığdıramadığımız bir çok ad var… Yakınlarından özür dileyerek, isimlerini anmadığımız diğer değerli şahsiyetlerimizi de Kosova’da siyaset, eğitim, kültür, sanat, ekonomi ve diğer alanlarda Türk halkının çıkarlarına  hizmet  etmelerinden dolayı saygıyla anıyoruz.

Her toplumun ahlaki, estetik, ideolojik  ve başka  değer yargıları vardır. Bu değerlerin somutlaşmış örnekleri ise tarihe mal olmuş şahıslardır.

Bu şahıslar Kosova’da Türk halkına kimlik ve kişilik kazandıran şahsiyetlerdir.

Ancak zaman zaman hem değerleri hem de değerlerimizi aşındırma çabalarına giriyoruz maalesef.

Toplumun gelişme tarihinde yer tutan önemli şahsiyetlere bazı durumlarda gerekli değeri veremedik.

Bu şahsiyetleri zaman zaman anma yıldönümlerinde çalışmalarını hem hatırlayarak hem de hatırlatarak   manevi anlamda ihya etmek gerekir diye düşünüyorum.

Geçmişte  önemli işlere imza atmış olan bu değerlerimize yeniden ve yeniden sahip çıkmak, toplum olarak ayakta kalmamız ve varlığımızın sürdürebilirliği açısından verdikleri emeklerini unutmamak boynumuzun borcu olmalı bence.

Ve sadece savaş sonrasında vefat etmiş değerleri değil, savaş öncesinde de, 1951 yılından 1999 yılına kadar Türk toplumuna hizmet etmiş, katkısı geçmiş değerlerimizi de asla unutmamalıyız.

Belli bir mekanizma belirleyip, panel, bilimsel konferans, anma yıldönümleri gibi organizasyonlar tertipleyip, son 70 yıl içinde bu topraklarda Türklüğü yüceltenlere sahip çıkmalıyız.

Hayatta olan değerlerimize hatırı sayılır bir yaklaşım sergileyemiyorsak bari ölmüşlerimize hak ettikleri saygıyı gösterelim.

Çünkü savaş sonrasında aramızdan sessizce ayrılan değerlerimiz hakkında ulusal olan Arnavutça medyada bir harf bile okumak mümkün değil. Kosova’da azınlıktaki Türk topluluğu, toplumun bir parçası ise, kaybettiğimiz büyüklerimiz ve değerlerimiz de Kosova toplumunun değeri olmalı diye düşünüyorum.

Parantez açarak şu gerçeği itiraf etmeliyiz. Biz, dernekler ya da kurumlar olsun Arnavutça medyaya bu değerlerimizi yitirdiğimiz ve bu değerlerin Türk halkı ve Kosova için ayrı bir önem arz ettiğini belirten iki üç cümlelik bilgilendirme metni göndermemiz makbule geçer.

Ama ne olursa olsun, önce biz değerlerimize sıkıca sarılmalıyız ki, başkaları da değer bildiklerimize saygı duysun.

Büyüklerimize, değerlerimize saygı beslemek ve hürmet etmek, aile terbiyemiz, köklü geçmişimiz ve  özümüzde varsa eğer…

Ercan Kasap/ Kosovaport

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir