İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KURTİ KOSOVALI SIRPLARA SESLENDİ,

Kosova  Başbakanı Albin Kurti, Kosovalı Sırplara araç plakalarını Kosova (RKS) plakaları ile değiştirmeleri  için bir kez daha çağrıda bulundu.

Kosova Bakanlar Kurulu’nun toplantısında konuya ilişkin olarak konuşan Kurti,  İçişleri Bakanlığı’nın usul ve kolaylıklar hakkında açıklamalar yaptığını” belirterek, İçişleri Bakanlığı’nın  tüm duyuruları Arnavutça ve Sırpça yayınladığını, ayrıca sahada bilgilendirme faaliyetlerinin de yapıldığını belirtti. ”

Kosova’da yaşayan Sırp vatandaşlarının Sırbistan araç plakalarını Kosova araç plakaları ile değiştirmelerinin sağladığı yararlardan bahseden Kurti,  Kosova’da yasadışı olarak kullanılan Sırp araç plakalarının RKS  ile değiştirilmesinin, ülke genelinde asayiş  ve serbest dolaşıma hizmet ettiğine vurgu yaptı.

Başbakan Kurti, araç plakası değiştirme harcamalarının hükümet tarafından karşılanacağını, vergi ve masraflardan  muaf tutulacağına değinerek,  plaka değiştirme harcamasının  5 bin Euro’yu mal olduğunu söyledi.

1 Eylül’e uygulanması  ertelenen giriş-çıkış belgesine de değinen Kurti, “Giriş-çıkış belgesinin verilmesi  kararı, hareket özgürlüğünü engellemeyecektir” dedi.

Sınırdaki Kosova kurumlarından gelen belgenin 20 saniyede çıkarıldığını,  Sırp tarafından bu prosedürün Kosova vatandaşları için 10 ila 60 dakika sürdüğünü vurgulayan Kurti, Belgrad’dan gelen ve Sırp vatandaşlarının kimlik belgelerine el konulacağına dair ortalıkta  yanlış bilgilerin dolaştığını,  istikrarı bozmayı amaçlayanlar tarafından yanlış bilgilendirilmelere  izin verilmemesini talep etti.

Kurti toplantıdaki konuşmayı Sırpça yaptı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir