İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kurti, Kosovalı Türkler, Kosova’nın, Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin geliştirilmesine de katkı sağladığını söyledi.

Topluluklar ve İnsan Haklarından  Sorumlu Kosova  Başbakan Yardımcısı  Emilija Redžepi’nin örgütlemesiyle Türk Topluluğu temsilcileri ile bir toplantı tertiplendi.

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) temsilcilerinin davet edilmelerine rağmen katılmadığı toplantıda, Kosova’da Türk halkının her alanda karşıya karşıya kaldığı sorun ve sıkıntılar dile getirildi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin katıldığı toplantıda, Türk siyasi partilerinden Kosova Türk Yenilikçi Hareket Partisi (TYHP), dernekler, siviil toplum ile Türkçe medya kuruluşları temsilcileri hazır bulundu.

“Kosova Türk Toplumu ve Mevcut Durumun Değerlendirilmesi” başlığı altında Kosova başbakanlık binasında düzenlenen toplantıda, Kosova’da Türk halkının rahatsızlıık duyduğu eğitim, kültür, sağlık, ekonomi, medya gibi  bir çok alandaki sorunlara değinilerek, sorunlara çözüm yolları arandı.

Toplantıda söz alan Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova’nın bağımsızlığı, demokratikleşmesi, kalkınma mve gelişmesine muazzam katkılar sağlayan Türk topluluğunun sorunlarının masaya yatırıldığı toplanyıya katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yaşanan sorunların  üstesinden gelinmesi için bundan böyle de çaba göstereceklerini belirtti.

Kurumlar ve toplumun birlik içinde hareket etmesi durumunda, özenli çalışmalarla karşılaşılan tüm sorunların çözülebileceğini kaydeden Kurti, “engeller bizi yıldırmamalı, sırunların  üstüne gidlmeli ve bu mücadeleden güçlü olarak çıkmalıyız” dedi.

Kosova’da Türk halkının ekonomi, zanatçılık, sanayi, tarımcılık ve  ticarette de katkılarının unutulmaması gerektiğine işaret eden Başbakan Kurti, Türklerin, ödedeği vergilerle devletin kalkınmasına katkı sağladığını hatırlattı.

Kurti, “sorunlarını belirlemek ve çözüm üretmek konusunda kararlıyız” ifadelerini kullanarak, Türklerin, Kosova’nın dostu ve ortağı olan Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin geliştirilmesine de katkı sağladığını söyledi.

Kosova Başbakan Yardımcısı Rexhepi’nin Danışmanı Sevil Liman Kazaz da yaptığı konuşmada, bu toplantıda Kosova Türk toplumunun durumunu, varolan sorunkarı ve ihtiyaçlarını belirlemek için biraraya geldiklerini belirterek, sorunların çözümünü  içeren rapor hazırlayacaklarını ifade etti. Kazaz, Türk toplumunun savaş öncesi ve sonrasında, hayatın tüm alanlarndaki sıkııntı ve başarıları hakkında gerek kapsamlı, gerek ise örneklerle bilgi verdi.

Birkaç saat süren toplantıda söz alan katılımcılar, istihdamdan, eğitime kadar yapılan haksızlıklar ile Türk halkının anayasa ile  güvence altına  alınmış haklarının ihlallerinden konuşarak, eğitim, istihdam, kültür, medya ve diğer alanlarda yaşanan sıkıntılara çare bulunmasını talep etti.

Toplantının sonunda tekrara söz alan Albin Kurti, hükümet olarak Türk topluluğunun sorunlarına, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çözüm bulmak için mücadele edeceklerini vurguladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir