İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Makedonya Meclisinde çoğunluğun nasıl sağlanacağı konusundaki belirsizlik sürüyor.

SDSM Lideri ve Başbakan Zoran Zaev, parti merkez yönetim ve icra kurullarından istifasını onaylamak ve yeni genel başkan seçimi için hazırlıklar yapmak için talepte bulundu.

Zaev, yeni seçilecek genel başkanın muhtemelen hükümeti kurma görevini de yürüteceğini söyledi.

Sözünün arkasında durduğunu ifade eden Zaev, diğer siyasetçilerin de böyle karar almalarını sevinçle karşılayacağını aktardı

Zaev, hükümeti kurma görevi yeni bir kişiye verildiğinde, bunun anlamının sadece değişiklik olmadığını tamamen yeni kabine olduğunu ifade etti.

Bütüçi: Zaev önderliğinde yeni bir hükümet kurulacak

Öte yandan SDSM Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Bütüçi, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Zaev’in istifasını değerlendiren Bütüçi, yeni bir hükümet kurulacağını, hükümette yeniden Zaev’in olacağını söyledi.

Yaptığı açıklamada Bütüçi, “Yerel seçimler nedeniyle hükümetimi 3 aydır normal faaliyete geçemiyor. Kurumların çalışmaları minimuma indi. Siyasette yeni olduğum için böyle bir şeye ilk kez şahit oluyorum. Bu dönemde bütçeyi tartışmamız gerekiyordu. Önümüzde bir pandemi, ekonomi ve enerji krizi var. Şimdi çalışma tam kapasiteyle çalışma zamanıdır.” ifadelerini kullandı.

Bütüçi ayrıca, “Teknokrat hükümet dışında ülkemizde parti dışından bir başbkanın olması neredeyse imkansızdır. Parti başkanı ile başbakanlık görevleri özdeşleşmişlerdir. Zoran Zaev önderliğinde yeni bir hükümetin kurulacağına inanıyorum. Yeni hükümette 6-7 bakan değişikliği de yapılacak. Bazı şeylerin devam etmesi için Zaev’in görevde kalması gerekiyor.” dedi.

Çoğunluk oluşturma çabaları sürüyor

Mecliste çoğunluğun nasıl sağlanacağı konusundaki belirsizlik sürüyor. SDSM tarafından yeni hükümet kurulması bekleniyor. Alternativa’nın yeni hükümette yer alıp almayacağı da merak konusu.

Cuma günü Başbakan Zoran Zaev, Alternativa Genel Başkanı Afrim Gaşi ile bir araya geldi. Görüşmede Alternativa’nın hükümete katılma olasılığı görüşüldü.

Alternativa’nın hükümete katılıp katılmayacağına dair kararın parti organları tarafından verileceği bildirildi. Parti organlarının önümüzdeki hafta bir karar vermesi bekleniyor.

Diğer taraftan ana muhalefet VMRO-DPMNE ise erken seçim talebinde ısrarını sürdürüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir