İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Makedonya Türk kadınının öncü ismi, Makedonya Türklüğünün varlık mücadelesinin önderi Sıdıka Aga’yı 65. doğum yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Sıdıka Aga kimdir?

Sıdıka Aga 5 Mayıs 1957 yılında Gostivar’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğup yaşadığı şehir olan Gostivar’da tamamladıktan sonra öğretmen babasının yolundan devam ederek, Üsküp Pedagoji Fakültesi Tarih Coğrafya Bölümüne kaydını yaptırdı. 1977 yılında yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra Gostivar’da Türkçe eğitim veren o dönemki ismiyle (Petre Yovanovski) şimdiki ismiyle “Mustafa Kemal Atatürk” ilkokulunda Coğrafya öğretmeni olarak çalışmaya başladı ve vefatına kadar burada 35 yıl boyunca Türk çocuklarına hizmet etti. Eğer hayatta olsaydı bu yıl öğretmenlik mesleğinden emekli olacaktı.

Daha çocuk sayılabilecek yaşlarda Türk sivil toplum hayatında görev almaya başladı.

1970 yılında Gostivar’da kurulan “GÜVEN“ Kültür, Sanat Derneği kurucuları arasında yer aldı ve derneğin düzenlediği faaliyetlerde sunuculuk yapmaya ve şiirler okumaya başladı.

Daha sonra “Güven” kültür, sanat derneği bünyesi altında kurulmasında kendisinin de iştirak ettiği “Halide Edip Adıvar“ edebiyat kolunda da aktif görevler üstlendi. 

Sıdıka Aga sadece sivil toplum alanında etkili çalışmalar yapmakla kalmadı Makedonya’da Türk siyasi alanında da faaliyetlerde bulundu. Makedonya Türklerinin siyasi anlamda ilk hareketi olan Türk Demokratik Birliği’nin kurulmasında görev aldı, daha sonra bu birliğin siyasi partiye dönüşerek Türk Demokratik Partisi olarak kurulmasında da görevler üstlenerek her iki siyasi oluşumun kurucuları arasında yer aldı.

1991 yılında bağımsızlığını kazanan Makedonya’da çok sayıda ilke imza attı. 

27 Aralık 1997 yılında Makedonya’da yaşayan Türk kadınlarının konumunu daha yüksek bir düzeye çıkarmak, Türk kadınının yaşadığı sorunlara çözüm bulmak ve Türk kadınlarını topluma dahil etmek amacıyla Makedonya Türk Kadınları Teşkilatını (MATÜKAT) kuran Sıdıka Aga vefatına kadar MATÜKAT’ın Genel Başkanlığını yürüttü.

Türkiye Cumhuriyeti’nin inisiyatifiyle Makedonya’da faaliyet gösteren bütün Türk sivil toplum teşilatlarının bir çatı altında toplanması amacıyla kurulan Makedonya Türk Sivil Toplum Kuruluşları (MATÜSİTEB)’in kurucu başkanı ve ilk genel başkanı oldu.

​Makedonya’da Türklük mücadelesinin en önde gelen şahsiyetlerinden, Makedonya Türk Kadınlar Teşkilatı (MATÜKAT) kurucu başkanı ve Makedonya Türk Sivil Toplum Kuruluşları Birliğinin (MATÜSİTEB) kurucusu, Balkan Türk Kadın Birliği Başkan Vekili, yönetici, öğretmen ve Müslüman Türk olarak doğmuş, yaşamış ve hiç taviz vermemiş Türk Dünyasının Kahraman kadını, Sıdıka Aga 25 Temmuz 2013 yılında hakkın rahmetine kavuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir