İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Makedonya’daki seçimlerde milletvekili seçilen Türk milletvekili İsmail Yahoski’nin vekilliğinin sandık dışı oyunlarla düşürülme girişimleri tepki çekti.

Kuzey Makedonya’daki son seçimlerde milletvekili seçilen Salih Murat, Türk milletvekili İsmail Yahoski’nin vekilliğinin sandık dışı oyunlarla düşürülme girişimlerini esefle kınadığını açıkladı.

Hak ve Demokrasi Hareketi-Avrupa İttifakı Cephesi Türk Milletvekili Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat, Devlet Seçim Komisyonu (DSK) kararı ile bazı seçim merkezlerinde seçimlerin tekrarlanmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

Murat, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“5. ve 6. seçim birimlerinin bazı sandıklarında seçimlerin tekrarlanma kararlarıyla Devlet Seçim Komisyonunun bağımsız olmadığı, seçim yasasının çiğnendiğini ve siyasi bir kimliğe büründüğü görünmektedir. Her iki seçim biriminden seçimlerin tekrarlanma sebebi sandıkta kaybettiklerini masada DSK yardımıyla Avrupa İttifak Cephesinin iki vekilini alma amacıdır.

5. seçim biriminde vekil olarak seçilen Türk soydaşı, kardeşim Sayın İsmail Yahovski’nin vekilliğinin sandık dışı oyunlarla düşürülme girişimlerini esefle kınıyorum.

Kuzey Makedonya İdare Mahkemesi, Devlet Seçim Komisyonunun almış olduğu hukuka aykırı ve siyası kararları bozarak sandığın iradesine, saygılı ve hukuk çerçevesinde kararlar getireceğini inanmaktayız.

Sandığın iradesine herkes saygı göstermeli.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir