İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merhamet Derneği, 6 belediyede Türkiye ile yardımlaşma kermeslerine devam ediyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin farklı kurumlarıyla uzun yıllardır yakın iş birliğinde olan Üsküp merkezli “Merhamet” Kültür ve Yardımlaşma Derneği 6 Şubat tarihinden itibaren ülke genelindeki tüm şubeleri, kadın kolları ve gençlik kollarıyla depremzedelerin acılarının hafifletilmesi için birçok çalışmaya imza attı.

Merhamet Derneği tarafından pazartesi gününden itibaren başkent Üsküp’ün yanı sıra Kalkandelen’de 2 ayrı yerde, Gostivar, Kumanova’da merkezde ve Slupçan yerleşim yerinde, Kırçova ve Likova belediyelerinde Türkiye ile dayanışma kermesleri düzenleniyor.

Üsküp’teki kermeste görev yapan gönüllü örencilerden İman Bakiu, Türkiye’nin Balkanlara ve Arnavutlara pek çok alanda yardım ettiğini ve yanında olduğunu bundan dolayı bir vefa borcu duyduklarını söyledi.

– “Türkiye bizim için çok önemli”

Bakiu, “Bu kermesi Türkiyeye az çok yardım etmek için yapıyoruz dünden beri başladı Cuma gününe kadar burada olacağız, 11:00 dan 16:00’a kadar buradayız. Kim gelmek isterse gelebilir ve bağış yapabilir. ” diye konuştu.

Türkiye’nin Balkanlar olarak bizim için çok önemli olduğunu vurgulayan Bakiu, “Önemli çünkü bize birçok yönden yardımcı oldu ve ayrıca buradan Türkiye’ye giden birçok aile üyemiz var ve bu bizi de etkiliyor.” dedi.

Üsküp’teki Tıp Lisesi’nde okuyan Fikriye İbişi de kermesi Türkiye’deki depremzedelerin yanında olmak ve onlarla dayanışma içinde olmak için yaptıklarını belirtti.

– Merhamet Derneği’nin ayni ve maddi yardımları devam ediyor

Kuzey Makedonya’nın farklı şehirlerinde “Merhamet” uhdesinde yaşamını yitirenler için Yasin-i şerifler ve hatimler okundu, dualar yapıldı.

Merhamet Derneği, ayni ve maddi yardımları Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ve Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin (İBU) yardım kampanyaları ve organizasyonlarına yönlendirdi.

Depremzedeler ile dayanışma çalışmaları kapsamında aynı zamanda 5 bin avroluk konteyner bağış kampanyası başlatıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir