İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Radoviş’te Türk öğretmene ayrımcılık, Makedon bir aday ikinci kez seçilip işe alındı. ilana başvuran Türk kadın öğretmen göreve seçilmedi.

Kuzey Makedonya’nın Radoviş şehrinde Makedonca’nın yanı sıra Türkçe eğitim de verilen “Krste Petkov Misirkov” İlkokulu’nda Türk öğretmene ayrımcılık yapıldı.

Radoviş’teki “Krste Petkov Misirkov” ilkokulunda Türkçe sınıfları için İngilizce öğretmeni ilanında, Ayrımcılığı Koruma ve Önleme Komisyonu’nun bir kez görevden alınmasına rağmen Makedon bir aday ikinci kez seçilip işe alındı. Etnik kökene dayalı ayrımcılık tespit edilen ilana başvuran Türk kadın öğretmen göreve seçilmedi.

SDK.mk’nın haberine göre, Komisyon’un talimatı üzerine okul ilanı tekrarladı ancak oradaki üç öğretmenden oluşan okul yönetim kurulu A2 düzeyinde Türkçe dil kursu belgesi olan Makedon adayı seçti.

Radoviş’teki okulun ihlal ettiği ilk ve orta okullardaki öğretmenler ve profesyonel yardımcılar hakkındaki Kanuna göre, “İlkokul ve ortaokuldaki bir öğretmen, Makedon dilini ve Kiril alfabesini ve öğreteceği dil ve yazıyı bilen bir kişi olabilir”.

Söz konusu kanuna bakıldığında, anadili Türkçe olan başvuranın avantajlı olduğu anlamına geliyor.

Devlet Eğitim Müfettişliği, Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu önünde adayların testine müdahale etme yetkisi olmadığını beyan etti.

Eğitim Geliştirme Bürosunda Türk uyruklu danışmanların emekli olması nedeniyle seçilen öğretmenin artık Türkçe sınıflarda dersleri nasıl öğrettiğini ve A2 seviyesindeki çocuklarla Türkçe nasıl iletişim kurduğunu kontrol etmek için derslere gidecek kimse olmadığı belirtildi.

Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonunun talebi üzerine, Devlet Eğitim Müfettişliği ilk ilanı teftiş etti ve Aralık ayında okul yönetim kurulunun Temel Eğitim Yasasına aykırı hareket etmesi nedeniyle İngilizce dil adaylarının yanlış seçildiği sonucuna varmıştı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir