İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rumen Radev, hükümet kurma yetkisini vermeden önce Parlamento gruplarıyla danışma görüşmelerine başladı

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümet kurma yetkisini vermeden önce 50. Halk Meclisindeki Parlamento grupları ile istişareler çerçevesinde ikinci büyük siyasi güç olan Hak ve Özgürlükler Hareketi  DPS ile bir araya geldi.

Parlamentodaki en büyük ikinci siyasi güç olan Hak ve Özgürlükler Hareketi  DPS ile yapılan görüşmelerde DPS Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, seçim galibinin hükümet kurma yetkisini desteklemenin en mantıklısı olduğunu belirtirken toplumun karşı karşıya olduğu önemli sorunların çözüme kavuşması amacıyla siyasetçilere, siyasi ve parti egolarını bir kenara bırakmaları çağrısında bulundu.

Aayrıca DPS’nin siyasi güçler arasında uzlaşma sağlanmasında cumhurbaşkanının rolüne bel bağladığına da dikkat çekenYordan Tsonev, “Arabuluculuğa ihtiyacımız var ve bu sorumluluğu yerine getireceğinizi ve diğer tarafları ikna edeceğinizi umuyoruz” dedi ve erken seçimin çözüm değil de son çare olduğunu öne sürdü.

Cumhurbaşkanı ile bugünkü son istişare toplantısına katılan PP-DB temsilcileri, muhalefette kalacaklarını, GERB ve DPS ile ortaklık politikalarına girmeyecekleri yönünde tutumunu yinelediler. Cumhurbaşkanı Rumen Radev PP-DB temsilcilerine, “Üçüncü hükümet kurma yetkisi isteyen partiler çoğalıyor. “Vazrajdane” himayesi altında GERB-DPS karşıtı koalisyona katılır mısınız?” sorusunu yöneltti. Cevap veren eski Başbakan Nikolay Denkov, GERB’e son yıllarda 6 defa hükümet kurma görevi verildiğini (mevcut olanı saymazsak), ancak bir kez bile hükümet kurmayı başaramadığını belirterek, buna karşılık, PP-DB’nin iki kez olağan hükümet kurmayı başardığını ve bunun için yüksek bedel ödediğini söyledi.

Denkov’a göre seçmenler PP-DB’ye bu kez muhalefet rolünü ön gördü ve birinci ile ikinci güçlerin (GERB-SDS ve DPS) devlete karşı sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Eski Başbakan, PP-DB için Avrupa yanlısı yönelim, iş geliştirme, eşitsizliklerin azaltılması gibi önceliklerin değişmediğini, fakat mevcut siyasi durumda bunları nasıl gerçekleştirebileceklerini göremediklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümet kurma yetkisini vermeden önce 50. Halk Meclisindeki Parlamento grupları ile istişareler çerçevesinde en büyük siyasi güç olan GERB-SDS ile bir araya geldi.

Toplantının başında Bulgarlaristan vatandaşları neden toplu halde sandık başına gitmedi ve istikrarlı bir hükümete sahip olma şansı nedir soruları olmak üzere, iki konuya dikkat çekti.

“Pratikte hükümet kurmanın hiçbir yolu olmadığı ortaya çıktı” açıklmasında bulunan GERB lideri Boyko Borisov, en büyük parlamento grubunun bir hükümet oluşturmak için çaba sarf edeceğine dair güvence verirken “İma takav narod” /ITN/’in birinci ve ikinci hükümet kurma yertkisi ile bir hükümete destek verilemeyeceği yönündeki tutumunun ardından, bu durumun yeni seçimlere gidileceğinin habercisi olduğunu belirtti.

GERB, başbakanın GERB partisinden olan bir azınlık hükümeti önerecek.

“GERB seçmenleri, GERB’in kazanması halde Nikolay Denkov’un başbakan olmasını, GERB’in kazanması durumunda uzmanların göreve gelmesini ve GERB’in sorumlulukları ve yükümlülükleri üstlenmesini, bizi temsil edecek bir başkasının olmasını istemiyor” yorumunu yapan Boyko Borisov, ilk hükümet kurma yetkisinin dışında başka seçenek görmediğini sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir