İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Srebrenitsa Soykırımı modern Avrupa tarihinin yüz karasıdır.

Rumeli Balkan göçmenleri kültürünü yaşatma derneği (RUBAGÖÇ) Başkanı Tuncay Başoğlu Srebrenitsa Soykırımıyla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Başoğlu; 11 Temmuz 1995’te Srebrenitsa Soykırımı’da hayatını kaybedenleri anarak, Avrupa’nın göbeğinde 29 yıl önce, sistematik şekilde katledilen 8 bin 300’den fazla erkek ve erkek çocuğa yapılan soykırımın “modern Avrupa tarihinin yüz karasıdır” ifadesini kullandı.

Başoğlu şu değerlendirmede bulundu, “Geçmişte yaşanan soykırımların bir daha yaşanmaması için, Soykırıma neden olan nefreti gündemde tutanlarla, Soykırımı inkar edenlerle, tarihi yeniden yazmaya çalışanlarla ve savaş suçlularınını aklamaya çalışanlarla kararlılıkla mücadele edilmedir. Geçmişin yaralarının sarılması için de tarihi gerçeklerin kabul edilerek yüzleşilmesi, kurbanların ve ailelerinin onurlandırılması ve hatırlanmasının sağlanması, halen kayıp olanların kimliklerinin tespit edilmesi için her türlü çabanın harcanması ve tüm faillerin adalet önüne çıkarılması en önemli ödevlerimizden olmalıdır.”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun, 11 Temmuz’un “Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Günü” ilan edilmesi, Soykırımı kabul etmeyenlere kararlılıkla yapılan mücadelenin ve soykırım işlendiği gerçeğinin haykırışıdır.

Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in “Unutma evlat, Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı, devam edegelen sömürgeciliği, döktüğü kan ve akıttığı gözyaşı ile çektirdiği acılar üzerine kuruludur” sözlerini anımsatan Başoğlu, İzetbegoviç’in bu sözleriyle ne kadar haklı olduğunu 29 yıl sonra dünyanın gözü önünde Filistin ve Gazze’de yaşanan soykırım ile bir kere daha gördüklerinin altını çizerek, Srebrenitsa ve Gazze’de yaşamlarını yitiren şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Bu vesileyle SREBRENİTSA SOYKIRIMI’nı kınıyor, hayatını kaybeden BOŞNAK soydaşlarımızı rahmetle anıyorum. 

11. Temmuz 1995’te ne olmuştu.

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından evlerinden kaçarak BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan kadın, çoçuk, silahsız erkek sivil Boşnakları, daha sonra Sırplara teslim ettiler. Kadın, kız ve çocuklara tecavüz eden Çetnik Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda işkence ederek, vahşice katlettikten sonra toplu mezarlara gömdüler.

RUMELİ BALKAN GÖÇMENLERİ GELDİĞİZ YERLERİ, GELENEK VE GÖRENEKLERİNİZİ ÇOÇUKLARINIZA ÖĞRETİN.

Rumeli Balkan göçmenleri kültürünü yaşatma derneği (RUBAGÖÇ)
TUNCAY BAŞOĞLU

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir