İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, “Makedonya Anayasası’nda değişiklik sadece uluslararası geçerliliği olan mütekabiliyet esaslarıyla yapılması mümkündür.”

Makedonya’da muhalefette yer alan ve mecliste temsilcileri bulunmayan siyasi partiler bugün TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç öncülüğünde bir basın toplantısı düzenledi.

Limak Skopje Luxury Hotel’de düzenlenen basın toplantısında koalisyon ortakları adına konuşan Saraç, Anayasa değişikliğinin kabul edilir olmadığını, ülkenin en kısa zamanda erken seçime gitmesi gerektiğini savundu.

Ulusal basında daha küçük partilere yeteri kadar yer verilmediğini ifade eden Saraç, ‘Makedonya’nın İmarı’ koalisyonunda bulunan daha küçük partiler olarak ortak bir basın toplantısı düzenleme kararı aldıklarını da söyledi.

TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç yaptığı açıklamada “Makedonya Anayasası’nda değişiklik sadece ve sadece uluslararası geçerliliği olan mütekabiliyet esaslarıyla yapılması mümkündür. Bu da Makedonya Cumhuriyeti Bulgarları Anayasası’na koyarsa, o zaman Bulgaristan hükümeti de orada yaşayan Makedonları kendi Anayasasına ilave etmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Hatırlanacağı üzere TMBH, daha önce de Makedonların yanı sıra Bulgaristan’da yaşayan Türklerin de Anayasaya dahil edilmesini talep etmişti. Şu anda parlamentoda milletvekilimiz yok fakat milletvekilimiz olduğu taktirde böyle bir değişikliğe red oyu kullanacağız. Bu iki şartımızdan da asla vazgeçmeyeceğiz.” sözlerini sarf etti.

‘İktidarın üçte iki çoğunluk temin etmesi mümkün değildir’

Ekonomik kriz ve hukukun üstünlüğünün yitirilmesi konusunda hükümetin sınıfta kaldığını öne süren Erdoğan Saraç “Makedonya gerçek manada ekonomi, iktisadi, eğitim ve özellikle rüşvet ve kayırmacılık konusunda büyük bir krizle karşı karşıyadır. Hakimleri atama kurumunun çalışmalarının kaygı verici olduğu Avrupa Birliği tarafından da dile getirilmişti. Bu da Makedonya’nın hukuk devleti ve adalet konularında gerçekten sınavdan düştüğünü açıkça ortaya koymaktadır. Dolayısıyla Makedonya’da hukuktan, hukuk devletinden, adaletten bahsetmek abesle iştigaldir. Bu durumların atlatılması erken seçimle mümkün olabilecektir. Bugünün siyasi konjonktürüne baktığımız zaman parlamentoda iktidarın üçte iki çoğunluk temin etmesi mümkün değildir. Bu Yunanistan ile imzalanan anlaşma kapsamında yapılan Anayasa değişikliğine benzemez. O zaman iktidar şantaj ve ali cengiz oyunlarıyla milletvekillerini kandırdı. Bugün hükümet yine aynı metodlara başvurursa o zaman bu başvuruları yapan ve bu baskılara uyan insanlarımızın da maalesef ihanet içerisinde olacaklarını söylemek mecburiyetindeyim.” diye konuştu.

‘Tek çözüm yolu erken seçimdir’

Bu sorunların çözüm yolunun yeni bir hükümet olduğunu savunan Saraç sözlerini “Bulgaristan’la olan bu ilişkiler doğrudan doğruya Makedonları, Makedon kimliğini, dilini, öz benliğini ve kültürünü hedef almaktadır. Makedonya Cumhuriyeti’nin kurucu unsurlarından birisi olan Makedonların böyle tehdit altında olması, şantaj altında olması hakikaten Avrupa Birliği’nde çifte standartların olduğunu göstermektedir. Yine altını çizerek söylüyorum, bunların çözümü için yeni bir hükümete ve yeni bir parlamento kadrosuna gerek var. Erken seçimlerin bir an önce gerçekleşmesini talep etmekteyiz.” ifadeleriyle tamamladı.

Ortak basın toplantısında söz alan Makedonya Sosyalist Partisi Genel Başkanı Lupço Dimovski, “Bir Makedon olarak Makedonya’da yaşayan diğer etnik toplulukları Türkler, Boşnaklar, Ulahlar, Romanları temsil eden koalisyon ortaklarımıza baskı altında olduğumuz bu zor şartlarda, kabul edilir olmayan bir şeyi kabul etmeye zorlandığımız bu günlerde gösterdikleri dayanışmadan dolayı bütün samimiyetimle teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Bugünkü basın toplantısı VMRO-DPMNE öncülüğündeki ‘Makedonya’nın İmarı’ adlı koalisyonda yer alan Türk Milli Birlik Hareketi, Makedonya Sosyalist Partisi, PODEM, Yeni Liberal Parti, İşçi-Tarımcı Partisi, Tito’nun Sol Güçleri, Ulahların Partisi, Sırp İlerleme Partisi, MAAK, Boşnak Partisi, Romanların Demokratik Gücü, Makedonya’nın Sesi, Roman Demokrat Partisi ve Makedonya için Roman Birliği adına ortak basın toplantısı düzenlendi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir