İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk toplumunun tepksini toplayan Valon Bela özür diledi.

Kamuoyuna açıklama!

Yapılan nüfus sayımı konusunda TV21 kanalının ‘Click Plus’ yayınında verdiğim demeçlerimin art niyetli çevreler tarafından çarpıtıldığını düşünüyor ve bu açıklamayı yapıyorum.

Açıklamalarım, başta hükümet partileri BDİ-LSDM olmak üzere, sayım sonuçlarının bir anlaşma sonucu kurguladıkları yönünde olmasıydı.

Türk Milleti hakkında altı çizilen ‘Burada Türk yoktur’ söyleminin, sayım süreci ile alakalı listelerin yayınlanmasına ilişkindi. Örneğin, Likova’da Türk etnik kökenine sahip sadece bir vatandaş kayıtlıdır. Bu dava ve bunun gibi diğer birçok belediye, gerçek sayıyı aldatmayı ve topluluklar arasındaki dengeyi bozmayı amaçlıyor. (Unutulmamalıdır ki, Türk toplumu da kayıt sürecinin biçiminden ve sonuçlarından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirmiştir).

Tüm yayın boyunca vatandaşların, Arnavutların etnik kimliklerinden vazgeçmelerine neden olan BDI’yi nasil sucladiklarini belirttim ve de herkesin kendilerini hissettikleri gibi ilan etme hakkına vurgu yapmaya çalıştım.

Türk milleti  burada mevcut olup, Anayasa ve hukukun güvence altına aldığı tüm haklara sahiptir. Türk toplumunun Arnavutlarla olan bağı kardeşçe ve tarihi bağlardır ve bu nedenle zaman içinde büyük sonuçlar doğurmuştur. Arnavut liderliğindeki belediyeler Türk dilinin kullanımını resmileştirmeyi mümkün kılmış ve bu da iki toplum arasında tutarlı bir işbirliği olduğunu kanıtlamıştır.

Bu Ramazan ayında verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

İyi Ramazanlar

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir