İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye, Bosna Hersek’i desteklemek için her şeyi yapacaktır.

Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki ilişkilerin dostluk ve kardeşlik ilişkileri olduğunu söyleyen Akar, “Ortak tarihi ve kültürel değerlere sahibiz. İş birliğimiz ticaret, eğitim, sağlık ve savunma dahil her sahada güçleniyor. Bu ilişkiler günlük bazda gelişiyor” diye konuştu.

Türkiye’nin Balkanlar’ın istikrarına büyük özen gösterdiğini ve daima yapıcı bir rol üstlendiğini ifade eden Akar, “Bosna Hersek’in Balkanlar’daki stratejik ehemmiyetinin şuurundayız. Bunu şahsi tecrübem vesilesiyle de biliyorum zira bu ülkedeki Türk güçlerinin komutanı olarak görev yaptım” dedi.

Bosna Hersek’in birlik ve istikrarının sadece bölge için değil tüm dünya için olağanüstü öneme sahip olduğunu vurgulayan Akar, Bosna Hersek’in günümüzde bir siyasi boykot ile karşı karşıya olduğunu ve bu durumun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri’nin ortadan kaldırılmasına yönelik çağrılar ile ayrılıkçı söylemlerin sona ermesi gerektiğini vurgulayan Akar, tüm tarafların mutabık olmaları halinde Türkiye’nin daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği üzere ara buluculuk vazifesi üstlenmeye hazır olduğunu söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir