İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Rusya ve Beyaz Rusya Büyükelçileri 48. Bulgaristan Halk Meclisi’nin resmi açılışına davet edilmeyecek,

GERB- SDS parlamentonun ilk gününde video konuşma yapmak üzere, Volodimir Zelenskiy’nin davet edilmesini önerdi.

48 Halk Meclisi’nin ilk oturumunda Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’nin konuşma yapması teklifi kabul edilmedi.

Bunu GERB-SDS grubundan Ekaterina Zaharieva, parlamenter grupların istişare toplantısının ardından belirtti. Toplantıya BSP, “Bılgarski Vızhod”, “Vazrajdane” partileri katılmadı.

“Demokratik Bulgaristan” ve “Prodaljavame Promyanata” partileri Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın tam da 48. Halk Meclisi’nin açılış toplantısında konuşmasına karşı oldukları açıklandı.

GERB parlamento grubu, Ayrıca Rusya’nın Bulgaristan Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova’nın hazır bulunması halinde 48. Halk Meclis’in ilk oturumuna katılmayacağını bildirmesi yeni tartışma başladı.

Tartışma sonucu Rusya ve Beyaz Rusya Büyükelçileri Eleonora Mitrofanova ve Nikita Leşukov 48. Halk Meclisi’nin 19 Ekim’de resmi açılışına davet edilmeyecek

“Demokratik Bulgaristan” partisinden Nadejda Yordanova parlamentoda temsil edilecek partilerle görüşme ardından bu kararı basına duyurdu. Devlet protokolündeki düzenlemelere zıt düşen bu kararın dayanağı ne olur, sorusu karşısında Yordanova “bu yönde yazılı kurallar ve davet edilmesi zorunlu kişilerin listesi yok” dedi.

Yordanova, “Demokratik Bulgaristan” teklifinin “Prodaljavame promyanata”, GERB ve DPS’den destek aldığını, “Vızrajdane” ve BSP’nin karara karşı çıktıklarını bildirdi.

“Bılgarski vazhod” partisi “ortak Avrupa tavırlarına sadık kalınması gerektiği” görüşünü ileri sürdü.  

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir