İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üsküp “Cvetan Dimov” Lisesinde Türkçe Hemşirelik Bölümü ile ilgili tanıtım toplantıları başladı

Üsküp’te tıp alanında lise düzeyinde yeni Türkçe sınıfın açılması hususunda bugün “Tefeyyüz” İlkokulunda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2022/2023 liselere kayıt ilanına göre Üsküp “Cvetan Dimov” Lisesi’nde Türkçe Hemşirelik Bölümü açıldı. Bu bölüme kayıt için başvuran öğrencilerin en az 70 puana sahip olması gerekiyor.

Toplantıya Eğitim ve Bilim Bakanlığı Eğitim Politikaları Devlet Danışmanı Gönül Bayraktar, “Tefeyyüz” İlkokulu Müdürü Salaydin Zekir, Türkçe sınıfın açılması girişiminde bulunan veliler ve bu yıl mezun olan dokuzuncu sınıf öğrencilerinin sınıf öğretmenleri katıldı.

Girişim “Pançe Karagözov” Tıp lisesinde Türkçe sınıf açılması iken, Eğitim Bakanlığı’nın “Cvetan Dimov” lisesinde uygun görmesi sonucu Türkçe sınıfın burada açılmasını uygun görülmüştü.

Bayraktar: Üsküp’te ilkokullardan Türkçe mezun olan öğrenci sayısı 175, liselerde yeni sınıflara ihtiyaç var

Devlet Danışmanı Gönül Bayraktar, “Bu sınıfın açılmasının büyük önem taşıdığını ifade ederek, bu yıl Üsküp ve çevresinde ilkokullardan mezun olan öğrenci sayısının 175 olduğunu buna göre liselerde Türkçe sınıf ihtiyacının da arttığını kaydetti.

Bayraktar ayrıca lise kayıtları konusuna da dikkat çekerek, öğrencilerin kayıt yapmak istedikleri liselerde puan barajına dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti.

Türkçe sınıfının açılması inisiyatifinde bulunan veliler, kaliteli bir öğretmen kadrosunun görev yapacağını vurgulayarak, “Cvetan Dimov” Lisesinde tıp eğitiminin 3 yıldır devam ettiğini” ifade etti.

İlkokul Müdürü Salaydin Zekir, bu girişimi tebrik ederken, okul olarak elinden gelen desteği vereceklerini söyledi.

Üsküp, yıllarca hayal edilen Türkçe tıp bölümüne kavuştu

Girişimci heyette Havva İbriç  Hacer V. Sulooca ve Vildan Davut yer alırken anketlerde yardımcı olan Şenay Dalip, Sema Nureddin, Nazlı Alçe, ve diğer öğretmen ve ebeveynler büyük çaba harcadı.

Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı Eğitim Politikaları Devlet Danışmanı Gönül Bayraktar, tüm süreç boyunca katkılarını sunarken, liselerin bağlı olduğu Üsküp Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Amir Mustafa süreci yakından takip etmiş ve elinden gelen katkıyı sunmuştur.

Girişim heyetinden Hacer V Sulooca, yıllarca hayal edilen ve açılması için büyük bir çabanın sonucu olarak bu hakkın alındığını ifade etti. Toplanan imzalar, yapılan anketler; eğitim bakanlığı, müdürler ve belediye yetkilileri ile   görüşmelerin boşa gitmemesi bizleri fazlasıyla memnun etmiştir.

Yapılan görüşmede girişim heyetinden Havva İbriç tıp bölümüyle ilgili başlattıkları girişim hakkında ilgili velilere daha çok detay vermek amacıyla görüşmelerin düzenleneceğini söyledi.

Girişimci heyette yer alan Vildan Davut, böyle bir girişimde yer almaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Yeni açılan sınıf ile ilgili tanıtım etkinlikleri önümüzdeki günlerde de devam edecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir