İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üsküp’te (TİKA) restore edilen Sultan Murat Camisi, Beyhan Sultan ve Dağıstanlı Ali Paşa Türbeleri ile Saat Kulesi’nin açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı törenle yeniden ibadete açıldı.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilen tarihi Sultan Murat Camisi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı törenle yeniden ibadete açıldı.

Cuma namazı öncesinde Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan açılış programına Bakan Ersoy’un yanı sıra TİKA Başkanı Serkan Kayalar ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Kuzey Makedonya İslam Birliği Başkanı Şakir Fetahu ve Türkiye Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç ile diğer misafirler katıldı.

Ersoy, burada yaptığı konuşmaya, Kuzey Makedonya halkına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkının selamlarını ileterek başladı.

Ortak tarih ve birbiriyle harman olmuş kültürlerinin bu toprakları kendileri için özel ve değerli kıldığını vurgulayan Bakan Ersoy, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün burada sadece 587 yıllık abide olan Sultan Murat Camisi’ni açmıyoruz. Buradaki eserler aynı zamanda halklarımızın köklü birlikteliğine ve inşallah yine birlikte yaşayacağımız, yan yana duracağımız önümüzdeki asırlara dair bir kültür ve kardeşlik nişanıdır. Bu kardeşliği koruyup güçlendirmek de çok ama çok önemlidir. Bu ifadelerim sadece sözlerden ibaret değil, aksine her bir kelimenin arkasında bugüne kadar gerçekleştirdiği eylemleri ve icraatlarıyla bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti gerçeği vardır.”

Ersoy, TİKA’nın burada binden fazla proje gerçekleştirdiğini belirterek, “Üsküp’ten Gostivar’a, Doyran’dan Ustrumca’ya, Radoviş’ten Ohri’ye, Kalkandelen’den Konçe’ye, Kuzey Makedonya’nın her bir köşesinde bu iş birliğinin eserlerini ve sonuçlarını görebiliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya’daki tarihi eserlerin yenilenmesine yönelik restorasyon çalışmalarına da değinen Ersoy, “Manastır İshakiye Camii, Struga Mustafa Kebir Çelebi Camii, Kalkandelen ve Ohri hamamları bunların sadece birkaçı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin Kuzey Makedonya’nın Kocacık köyünde bulunan ana evinin müze olarak inşası ve Atatürk’ün eğitim gördüğü Manastır Askeri İdadi’sinin tadilat ve donanımının gerçekleştirilmesi de önemli kültürel projelerimiz arasında yerini almıştır. Bugün bu güzel birlikteliğimize vesile olan Üsküp Sultan Murat Camii ve külliye içerisindeki Beyhan Sultan ve Dağıstanlı Ali Paşa türbeleriyle Saat Kulesi de kapsamlı bir restorasyona tabi tutularak ihya edilmiştir.” diye konuştu.

Bakan Ersoy, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gösterdikleri destek için de Kuzey Makedonya devleti ve halkına teşekkür etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir