İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

VMRO-DPMNE Milletvekili Nikola Micevski; Türk partilerine hükümetinin parçası olma çağrısında bulundu,

Avrupa Cephesi koalisyonundan TDP genel başkanı ve milletvekili Bejjan İlyaz’ın Halk parlamentosunda yaptığı konuşmada, yeni hükümette TÜRK toplumundan tek bir temsilcinin bile bulunmamasından duyduğu endişeyi dile getirmesinin ardından söz alan VMRO-DPMNE Milletvekili Nikola Micevski Ülkedeki durumu iyileştirmek için hep birlikte çalışabilmemiz için sizleri VMRO-DPMNE hükümetine, koalisyona ve parlamento çoğunluğuna katılmaya davet ediyorum. Şu anda bir bakan yardımcılığı pozisyonu teklif ediyoruz. Hadi hükümete girin ve şimdi bahsettiğiniz zorluklar üzerinde birlikte çalışalım diyen Micevski, Türk Demokrat Partisi’nin Avrupa Cephesi’nde yer almayı seçtiğini ifade etti.

VMRO-DPMNE’nin Davetine için teşekkür eden Beycan İlyaz, Avrupa Cephesi’ne katılma kararının bir parti kararı olduğunu tekrarladı. İlyas, Çok iyi biliyorsunuz ki, seçim öncesinde tüm partilerle görüşmelerde bulunduk ve parti organlarımızın verdiği ilke ve talimatlar doğrultusunda hareket ettik. Bu yüzden şu anda Avrupa Cephesi’nin bir parçasıyız. İlyaz, endişesinin yalnızca yeni kurulacak VMRO-DPMNE hükümetinde değil, eski hükümetlerde de, özellikle son sekiz yılda, hükümette bir temsilcimizin olmaması olduğunu vurguladı.

İlyas, Çoğunlukta olmayan toplulukların azınlık muamelesi göreceği Anayasa değişikliğine ilişkin duyurular, Çerçeve Anlaşması’nın ruhuna aykırıdır. Bir arada yaşamayı ve sivil eşitliği ciddi şekilde bozabilir. İlyaz, bu duyurular yerine Avrupa geleceğimizin önünü açacak anayasa değişikliklerinin bir an önce gündeme gelmesini bekliyoruz dedi.

Avrupa Cephesi’nin Hak ve Özgürlükler hareketinin Türk milletvekili Salih Murat ise, VMRO-DPMNE’nin hükümet programının Anayasa ve Çerçeve Anlaşması’na tam olarak uygun olmadığını değerlendirdi. Murat, hükümetin programının Her bölümde belirli belirsizlikler, nesnel olmama ve gerçekçi olmayan taahhütler vardır. Başbakan kendisini bazı hakların sağlayıcısı rolüne oturtuyor, vatandaşların özellikle Türk toplumuyla ilişkilerindeki eşitliğine müdahale ediyorsunuz. Programı özetleyecek olursak, etnik gruplar arası ilişkilerin sürdürülmesine, hoşgörüye ve bütünleşmemiş ve ötekileştirilmiş grupların özgürlükleri ve haklarının tasdiki ve tasdiki olan Ateşkes Anlaşması’na saygı gösterilmesine çok az önem veriyorsunuz ve bunlar arasında tam olarak Türkler de yer aldığını belirten Murat, Bu sorunun altını çizdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir