İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vucic, Almanya ve Fransa’nın Kosova önerisini açıkladı,

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Almanya ile Fransa’nın, ülkesinin Avrupa Birliğine (AB) üyelik sürecinin, Kosova’nın Birleşmiş Milletler’e (BM) girmesine müsaade etmesiyle hızlandırılmasını önerdiğini açıkladı.

Vucic, başkent Belgrad’daki Sırbistan Sarayı’nda yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, başta Kosova meselesi olmak üzere ülkenin karşılaştığı sorunları değerlendirdi.

Batı ülkelerinin, Kosova meselesini, bu ülkeye BM üyeliği sağlayarak çözmeye çalıştığına işaret eden Vucic, bu şekilde Avrupa’nın iç meselelerinden birini halletmiş olacaklarını düşündüklerini söyledi.

Bu tutumun bir diğer nedeninin, Rusya ve Vladimir Putin’in sık sık gönderme yaptığı ‘Kosova argümanını’ ellerinden almak olduğuna dikkati çeken Sırp lider,  Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden Almanya ve Fransa’nın Sırbistan’a Kosova ile ilgili bir öneride bulunduğunu ve bu öneriyi görmezden gelemeyeceklerini ifade etti.

Söz konusu önerinin kabul edilemez olduğunun altını çizen Vucic, Sırbistan’ın kırmızı çizgilerinin belli olduğunu belirterek, “Bu öneriye göre, Sırbistan’ın, Kosova’nın BM de dahil olmak üzere tüm uluslararası kurum ve topluluklara girmesine müsaade etmesi durumunda AB’ye girişi hızlandırılacak ve ekonomik çıkar sağlayacak. Benim görevim, AB’nin bu önerisini sizinle paylaşmaktı.” diye konuştu.

Vucic, ülkesinin hem anayasal açıdan hem de diğer nedenlerden ötürü Kosova’nın BM üyeliğini kabul edemeyeceğini bildirdi.

Sırbistan’ın, bu öneriyi kabul etmesi durumunda, Kosova’nın bağımsızlığını resmi olarak tanımasa da Kosova’nın BM üyelğine karşı çıkmadığı mesajını vermesi gerektiğini aktardı.

Büyük ülkelerin Kosova baskısının artacağına işaret eden Vucic, “Kosova’nın Avrupa Konseyi’ne dahil edilme süreci, 2-3 Kasım’da başlayacak.” dedi.

“Uluslararası hukuk çiğneneli çok oldu”

Sırp lider, ABD’nin Kosova’daki askeri varlığını artırdığını belirterek, “Kosova’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini savunmak amacıyla geldiklerini söylemeleri ilginç. Bizim buradan çıkarmamız gereken sonuç, BM’nin kararlarına saygı duyulmadığı ve güç politikasının izlendiğidir. Uluslararası hukuk çiğneneli çok oldu. Hukuk yalnızca güçlü ve büyük olana işliyor.” şeklinde konuştu.

Vucic, Kosova’nın nihai statüsü hakkındaki kararı AB’ye bırakmakla büyük hata yaptıklarını ve AB’nin mevcut sorunlara çözüm bulmayı ertelediğini söyledi.

“Hırvatistan, kötü bir ortak olduğunu kanıtladı”

AB’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları kapsamında 1 Kasım’dan itibaren Adriyatik boru hattından Hırvatistan üzerinden Rus petrolü alamamasına da değinen Vucic, “Hırvatistan, son gelişmelerle kötü bir ortak olduğunu kanıtladı. JANAF boru hattına alternatif olarak Novi Sad ile Macaristan arasında 100 milyon avroya mal olacak yeni bir boru hattı inşasına başlayacağız.” dedi.

Sırbistan’ın ürettiği savunma ürünlerini dünyanın dört bir yanında yüz ülkeye sattığına dikkati çeken Vucic, savunma sanayi alanında faaliyet gösteren firmalara, ürettikleri ürünlerin yüzde 20’sini Sırbistan Ordusu’na bırakma talimatı verdiğini kaydetti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir